czwartek, 31 lipca 2014

Obowiązujące normy konstrukcji stalowych


norma konstrukcji stalowej



Opis techniczny konstrukcji a norma: konstrukcje stalowe - odwieczne pytanie


Budując różne typy magazynów, wiat czy np. tanich hal stalowych zastanawiamy się nad spełnianiem ich podstawowych norm


Nie raz się słyszy o wypadkach pokroju zawalenia się konstrukcji stalowej, lub rozbioru tejże konstrukcji z uwagi na niespełnianie podstawowych wymogów. Jak to na prawdę jest? Czy normy konstrukcji stalowych mają duży wpływ na późniejsze użytkowanie obiektu?


Przetargi budowlane

Coraz częściej zdarza się, że przetargi budowlane na postawienie określonej konstrukcji stalowej wygrywają firmy, które nie spełniają norm. Norma konstrukcji stalowej jest w tym przypadku bardzo ważna, ponieważ dzięki niej określa się standardy pracy.

Normy konstrukcji stalowych


Normy konstrukcji stalowych dzielimy na kilka podpunktów, tak jak to jest w przypadku np. typów i funkcji magazynów, a mianowicie:

1. Normy dotyczące kwalifikacji wykonawców


Charakteryzuje ją załącznik D do normy PN-B-06200:2002.

Istotne jest tutaj to, że norma konstrukcji stalowej powinna być określona przez projektanta w opisie technicznym konstrukcji wraz z danymi dotyczącymi klasy środowiska korozyjnego oraz systemu przeciw korozji.

Mamy tutaj do dyspozycji 3 klasy konstrukcji stalowych tj.:

- klasa 3 czyli konstrukcje stalowe obciążone statycznie,

- klasa 2 - obciążona statycznie lub dynamicznie,

- klasa 1 - konstrukcje opisane w klasie 2 w przypadku których awaria pociągnęłaby za sobą zagrożenie życia lub strat materialnych.

Normy konstrukcji stalowych oraz ich sprostanie jest ważne dla przedsiębiorstwa, ponieważ sprostać może im tylko odpowiednio wykwalifikowanych zespół pracowników.

2. Dokumentacja projektowa


Normy konstrukcji stalowych poza wymaganiami wynikającymi z prawa budowlanego muszą spełniać jeszcze inne założenia konstrukcji stalowej a mianowicie:
powinna ona obejmować specyfikację i projekt techniczny. Najistotniejsze są tutaj wymagania dotyczące tolerancji wymiarowych, kryterium odbioru, przygotowania i obróbki powierzchni stykowych, sposoby zabezpieczenia konstrukcji stalowych przed korozją.

3. Wykorzystywane materiały w konstrukcjach stalowych


Projektowanie konstrukcji stalowych zakłada, że wszystkie materiały używane w czasie jej powstawania muszą mieć zaświadczenie o jakości (PN-EN 45014 i PN-EN 10204) zaś ich przechowywanie nie może negatywnie wpływać na ich dotychczasowe cechy i właściwości.

4. Procesy wykonania - hale stalowe


Cały proces wykonywania konstrukcji powinien być nadzorowany. W praktyce oznacza to, że:
  • należy stosować właściwe wyposażenie,
  • dostępność instrukcji pracy,
  • dostarczenie kompletnych i jednoznacznych informacji o wymaganiach dla wszystkich złączy,
  • pełna identyfikacja materiałów, 
  • przeprowadzenie kontroli i badań z zastosowaniem przyrządów kontrolno - pomiarowych.


W przypadku przetargów budowlanych najczęściej wygrywają firmy, które nie spełniają określonych norm i na to powinniśmy zwracać uwagę.
Gdy wybieramy firmę oferującą konstrukcje stalowe, dowiedzmy się czy tworzony obiekt przemysłowy będzie spełniał określone normy konstrukcji stalowych i wymagania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz